Willa Jasna Czorsztyn

Zamek Czorsztyn - Pieniny  Zamek Czorsztyn - Pieniny  Zamek Czorsztyn - Pieniny  Zamek Czorsztyn - Pieniny


Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku.  Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Jego  początki związane są z działalnością księżnej Kingi małżonki Bolesława Wstydliwego oraz zakonu klarysek ze Starego Sącza.

Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Tu zatrzymywał się król Kazimierz Wielki oraz Ludwik Węgierski w czasie swych licznych podróży na Węgry. To czorsztyński zamek w 1384 r. witał córkę Ludwika Jadwigę przyszłą królową Polski. Za panowania króla Władysława Jagiełły Czorsztyn został starostwem zastawnym. 

W roku 1790 potężny pożar strawił dachy i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.

W 1811r. dobra przejmuje rząd austriacki i wystawia na licytację. Rok później nabywa je łowczy przemyski Jan Maksymilian Drohojewski. Jego następcy na początku XX wieku podejmują pierwsze próby ratowania ruin zamku. W 1922r. wyrażają zgodę na objęcie góry zamkowej ścisłym rezerwatem. W roku 1945 majątek ulega parcelacji.

Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora. Najważniejszą ich część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych.

.:: Zobacz więcej - Atrakcje w Pieninach >>


       Zamek Czorsztyn - Pieniny


Projekt i wykonanie Potral Turystyczny www.Pieniny.net   
Wszystkie materiały znajdujące się na stronach serwisu Agrowczasy.com są zastrzeżone. 
Kopiowanie i wykorzystywanie do celów komercyjnych bez zgody redakcji zabronione.

Copyright © 2000-2010 Agrowczasy.com